

15-те неща, които трябва да имаме в раницата си по време на планински преход
Има набор от туристически принадлежности, повечето от тях леки и малки по размер, които винаги трябва да стоят в раницата. Това са неща от първа необходимост, както и такива, от които възниква нужда при екстремни и непредвидени ситуации.
Read more
Туристическата маркировка. Какво представлява? Как се следва? Кой и как маркира?
По стандартите на БТС са маркирани основните пътеки в Рила, Пирин, Стара планина, част от пътеките в Родопите и Средна гора, отделни маршрути във Витоша и в другите планини, както и в Предбалкана и извънпланинските райони. Съществуват и пътеки, маркирани по други начини. Има три вида стандартна маркировка – лятна (лентова), зимна (стълбова) и трайни маркировъчни знаци. /сн. БНР/
Read more
Работа с компас. Определяне и движение по азимут. Ориентиране без компас.
Добрият планинар трябва да може да използва всяко късче информация, за да се ориентира в непознатата обстановка. За тази цел трябва да се познава както самият GPS, така също топографските карти, работата с компас и използването на естествените ориентири в природата. Последното не се изчерпва само с „мъхове, звезди, пънове и църкви“. Елементарните познания по геология, морфологията на релефа в района, особеностите на растителните видове и други, на пръв поглед „излишни“ данни могат в даден момент да се окажат безценни за вас и групата ви!
Read more