Съществуват различни системи за класифициране на via ferrata. Повечето се фокусират върху нивото на трудност на най-трудния пасаж и използват 5- или 6-точкова скала. Смит и Флетчър във Via Ferratas от италианските Доломити използват степени от 1 до 5. Гидовниците на Kurt Schall (серия Klettersteig-Atlas) използват главно 5-точкова скала от A до E, въпреки, че от скоро се използва F степен и междинни степени също се използват (напр. C / D). Уебсайтът www.klettersteig.de използва оценки от 1 до 6, макар и базиран на системата Schall. Във Франция се използват 6-те класически алпийски степени:
F - Facile;
PD - Peu Difficile;
AD - Assez Difficile;
D - Difficile;
TD - Très Difficile;
ED - Extrêmement Difficile
Въпреки, че тези степени не могат да се сравняват с техните алпийски колеги.
А - Лесен логичен път. Изобилие от помощни средства за катерене, възможни къси стълби. Предизвикателно ходене, а не катерене. Сигурност в стъпването и понасянето на визочината са основните изисквания.
B - Умерено труден. Някои стръмни пасажи, по-малки опори, но осигурени помощни средства за катерене. Възможни са по-дълги стълби. По същество осигурени са възможни малки падания.
C - Трудна стръмна до много стръмна скала. Изисква подходящи помощни средства за катерене, възможни са дълги стълби (които за кратко дори могат да бъдат надвесени). Необходими са добра спортна форма и здрави ръце.
D - Много трудно Много стръмно до вертикално, може би къси, но добре осигурени надвесени участъци, обикновено много "въздушни". Някои помощни средства за катерене, но често се разчита единствено на металното въже. Необходими са силни ръце и крака.
E - Изключително трудна - вертикална и надвесена скала. Много малки опори или катерене на триене, обикновено няма помощни средства за катерене, различни от металното въже. Необходима е силова издържливост на ръцете. По-лесните секции могат да бъдат неосигурени (незащитени).
Една критика на тези системи за класифициране е, че те пренебрегват тежестта и продължителността на трудностите - дълъг високопланински маршрут с продължителни пасажи от клас D е много различен от маршрут с къса дължина, също класиран с D, но само с кратък труден участък. За да се преодолее това, често се предоставят допълнителни оценки за сериозността на маршрута - гидовниците на Kurt Schall използват допълнителна скала от пет нива; Смит и Флетчър използват триточкова скала A – C. Старите ръководства (гидовници) на Хофлер / Вернер използват единична обща оценка по скала A-G. Повечето справочници предоставят допълнителна информация, която да помогне да се оцени естеството на маршрута, като дължината на маршрута, достигната максимална височина и дори степен за качество на осигурителната линия.
Коментари (0)